Počet výsledků: 72

Otevřít filtraci

Lokální hormonální léčba je hormonální léčba, která je podávána (a proto i působí) lokálně. Například ke zmírnění klimakterických potíží může lékař ženě předepsat čípky k zavádění do pochvy. Opakem lokální hormonální léčby je systémová hormonální léčba. Viz také lokální, hormony.

Lokální léčba je jiný název pro lokální terapii. Viz také lokální.

Hormonální léčba, hormonální terapie neboli hormonoterapie je léčba pomocí hormonů. Různé typy hormonální léčby se mohou uplatnit u různých skupin pacientů, například: hormonální léčba zhoubných nádorů – u onkologických pacientů, hormonální substituční léčba – u žen v období menopauzy, substituční léčba testosteronem – u mužů s nedostatkem testosteronu. Viz také hormony, terapie, lokální hormonální léčba, systémová hormonální léčba, antihormonální léčba.

Systémová hormonální léčba je hormonální léčba, která je podávána (a proto i působí) systémově. Například ke zmírnění klimakterických potíží může lékař ženě předepsat hormonální substituční léčbu ve formě tablet, z nichž se pak účinné látky dostanou skrze trávicí trakt do krve a následně do celého těla. Opakem systémové hormonální léčby je lokální hormonální léčba. Viz také systémová terapie, hormony.

Hormonální substituční léčba, hormonální substituční terapie neboli HRT (zkratka pochází z anglického názvu hormone replacement therapy) je hormonální léčba, která se obvykle používá ke zmírnění příznaků přechodu (menopauzy) u žen. Cílem HRT je nahradit ženské pohlavní hormony, jejichž hladina s věkem klesá. Některé typy HRT však mohou zvyšovat riziko vzniku karcinomu prsu. Viz také hormony, hormonální léčba, terapie.

Hormonální léčba zhoubných nádorů je hormonální léčba, která může být za určitých okolností užívána u onkologických pacientů. Hormonální léčba ovlivňuje endokrinní systém prostřednictvím podávání buď konkrétních hormonů (zejména ze skupiny steroidních hormonů), nebo léků, které ovlivňují produkci hormonů v organismu. Steroidní hormony významně ovlivňují genovou expresi v některých nádorových buňkách; změna hladiny nebo aktivity určitých hormonů proto může způsobit, že některé typy zhoubných nádorů přestanou růst, nebo dokonce zaniknou. Za hormonální terapii lze považovat i chirurgické odstranění endokrinních žláz (např. varlat u mužů nebo vaječníků u žen). Viz také hormony, nádor, zhoubný nádor, hormonální léčba.

Lokální znamená „vyskytující se na určitém místě“, popř. „postihující určité místo“, „působící na určitém místě“ apod. Opakem „lokálního“ je systémový. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz lokální.

Lokální chemoterapie je forma protinádorové léčby, při níž je lék proti rakovině (např. 5-fluorouracil) nanášen na kůži ve formě speciální masti. Viz také lokální, chemoterapie.

Lokální anestezie neboli místní anestezie je odborný výraz pro znecitlivění určité části těla. Používá se před menšími chirurgickými zákroky (vytržení zubu, vyříznutí mateřského znaménka apod.). Léky navozující lokální anestezii se nazývají lokální anestetika. Viz také lokální, anestezie, celková anestezie.

Lokální recidiva je recidiva zhoubného nádoru, která se objevila na stejném místě, kde zhoubný nádor poprvé vznikl. Viz také lokální, recidiva, recidiva zhoubného nádoru.

Zobrazeno 1 až 10 z 72

Počet výsledků